Házi segítségnyújtás
2067 Szárliget, Szent István tér 1.
Tel: 34/433-896
Gondozók: Szabó Zoltánné Erika
Olyan gondozási forma, amely a jogosult önálló életvitelének fenntartását szükségleteinek megfelelően lakásán, lakókörnyezetében biztosítja.
A házi segítségnyújtásban részesülők: idős-beteg emberek, fogyatékos személyek,
Ellátási terület: Szárliget község
Hivatásos gondozók naponta járnak ápolni-gondozni egyedül élő, rászoruló emberhez, így biztosítják, hogy az igénybevevő személy minél tovább maradhasson a saját lakókörnyezetében és folytathassa önálló életvitelét.
Szolgáltatásaink:
- bevásárlás,
- gyógyszer felíratás- kiváltás,
- ügyek intézése,
- étkeztetésben,
- tisztálkodásban,
- tisztázásban,
- takarításban,
- mosásban való segítségnyújtás.
- Továbbá beszélgetés, mentálhigiénés gondozás, magány enyhítése.
Tatabányai Többcélú Kistérségi Társulás
A Tatabányai kistérség önkormányzatai – a helyi önkormányzatokról szóló módosított 1990. évi LXV. törvény 41. §. (1) bekezdésben foglalt felhatalmazás, valamint a helyi önkormányzatok társulásáról és együttmőködésérıl szóló 1997. évi CXXXV. törvény 16. §-a, illetve a települési önkormányzatok többcélú kistérségi társulásáról szóló 2004. évi CVII. törvény alapján – a kistérség összehangolt fejlesztésének elımozdítása és az önkormányzati közszolgáltatások színvonalának emelése érdekében – a képviselı testületek döntése alapján 2005. április 20-án társulási megállapodást kötöttek. A Társulás tagja a kistérséghez tartozó összes – Gyermely, Héreg, Környe, Szárliget, Szomor, Tarján, Tatabánya, Várgesztes, Vértessomló, Vértesszılıs – önkormányzat. A Társulás székhelye: 2800 Tatabánya, Fő tér 6.
Tatabánya Megyei Jogú Város Közgyőlése a 130/2007.(IV. 26.) Kgy. számú határozatában, a Tatabányai Többcélú Kistérségi Társulás Tanácsa 34/2007 (V.22.) számú határozatában egyetértett azzal, hogy az Egyesített Szociális Intézmények ( továbbiakban: ESZI) egésze a Tatabányai Többcélú Kistérségi Társulás fenntartásában mőködjön. A Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzatának fenntartásában mőködı ESZI a szociális alapszolgáltatásokat, a személyes gondoskodás keretébe tartozó szakosított ellátásokat, valamint a gyermekjóléti alapellátásokat biztosítja az ellátást igénybe vevıknek. Az ESZI által eddig biztosított feladatokat a hatékonyabb mőködés, eredményesség, költséghatékonyság és a racionalitási szempontok figyelembe vételével a Tatabányai Többcélú Kistérségi Társulás vette át, változatlan szervezeti struktúrában 2007. július 1-vel.
Az intézmény feladatai:
Szociális alapszolgáltatás:
– Étkeztetés
– Házi segítségnyújtás
– Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás
– Családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás
– Nappali ellátást nyújtó intézmények
Közép-Dunántúli Regionális Módszertani Családsegítı Szolgálat és Gyermekjóléti Központ
Mőködési területe: Tatabányai Többcélú Kistérségi Társuláshoz tartozó települések (így Szárliget is)
Családsegítő Szolgálat feladata: A családsegítés a szociális vagy mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek, családok számára az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése céljából nyújtott szolgáltatás. A családok segítése érdekében veszélyeztetettséget és krízishelyzetet észlelő jelzőrendszert mőködtet. A jelzés alapján a családsegítő szolgálat feltérképezi az ellátási területen élő szociális és mentálhigiénés problémákkal küzdő családok, személyek körét, és személyesen felkeresve tájékoztatja ıket a családsegítés céljáról, tartalmáról.
A családsegítés keretében biztosítja:
a) a szociális, életvezetési és mentálhigiénés tanácsadást,
b) az anyagi nehézségekkel küzdők számára a pénzbeli, természetbeni ellátásokhoz, továbbá a szociális szolgáltatásokhoz való hozzájutás megszervezését,
c) a családgondozást, így a családban jelentkezőműködési zavarok, illetve konfliktusok megoldásának elősegítését,
d) közösségfejlesztő, valamint egyéni és csoportos terápiás programok szervezését,
e) a tartós munkanélküliek, a fiatal munkanélküliek, az adósságterhekkel és lakhatási problémákkal küzdők, a fogyatékossággal élők, a krónikus betegek, a szenvedélybetegek, a pszichiátriai betegek, a kábítószer-problémával küzdők, illetve egyéb szociálisan rászorult személyek és családtagjaik részére tanácsadás nyújtását,
f) a családokon belüli kapcsolaterısítést szolgáló közösségépítő, családterápiás, konfliktuskezelőmediációs programokat és szolgáltatásokat, valamint a nehéz élethelyzetben élő, családokat segítőszolgáltatásokat.
Regionális módszertani családsegítő szolgáltatás feladatai: Komárom-Esztergom, Fejér és Veszprém megyében alaptevékenységeként szociális szolgáltatásokat nyújt és a szolgáltatásokkal összefüggő kutató-, fejlesztő-, vagy képző tevékenységet végez.
Gyermekjóléti Központ feladata: A gyermekjóléti szolgálat – összehangolva a gyermekeket ellátó egészségügyi és nevelési-oktatási intézményekkel, illetve szolgálatokkal – szervezési, szolgáltatási és gondozási feladatokat végez.
Tevékenysége körében:
a) folyamatosan figyelemmel kíséri a településen élőgyermekek szociális helyzetét, veszélyeztetettségét,
b) meghallgatja a gyermek panaszát, és annak orvoslása érdekében megteszi a szükséges intézkedést,
c) elkészíti a védelembe vett gyermek gondozási-nevelési tervét,
d) segíti a nevelési-oktatási intézmény gyermekvédelmi feladatának ellátását,
e) felkérésre környezettanulmányt készít,
f) kezdeményezi a települési önkormányzatnál új ellátások bevezetését,
g) a területi gyermekvédelmi szakszolgálat felkérésének megfelelıen vizsgálja és feltárja az örökbe fogadni szándékozók körülményeit,
h) biztosítja a gyermekjogi képviselőmunkavégzéséhez szükséges helyiségeket,
i) részt vesz a külön jogszabályban meghatározott Kábítószerügyi Egyeztető Fórum munkájában.
A gyermekjóléti központ az általános szolgáltatási feladatain túl a gyermek családban nevelkedésének elősegítése, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében a gyermek igényeinek és szükségleteinek megfelelő önálló egyéni és csoportos speciális szolgáltatásokat, programokat nyújt:
a) utcai és lakótelepi szociális munkát,
b) kapcsolattartási ügyeletet,
c) kórházi szociális munkát,
d) készenléti szolgálatot.